Chcesz rozpocząć pracę w dziale kontroli jakości? Sprawdź czy to dla Ciebie!


Każdy z nas coraz większą wagę przywiązuje do jakości produktów, które kupuje. Chcąc sprostać oczekiwaniom swoich klientów i uniknąć reklamacji, które generują dodatkowe koszty, firmy produkcyjne kładą coraz większy nacisk na kontrolę jakości w swoich zakładach. Zastanówmy się zatem, na czym polega praca w dziale jakości i jakie wymagania musi spełnić kandydat, aby zostać zatrudnionym jako kontroler jakości lub specjalista ds. jakości. 

Kontroler jakości – wykształcenie i predyspozycje

Firmy poszukujące kontrolerów jakości, szukają kandydatów z minimalnym wykształceniem średnim lub zawodowym. Istotne jest doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, najlepiej w branży, w której specjalizuje się zakład poszukujący pracowników. Osoba ubiegająca się o pracę na tym stanowisku powinna mieć dobry wzrok. Niezbędne są również cierpliwość i dokładność, by wyłapywać niedoskonałości i niezgodności ze wzorcem. Dodatkowo kandydat powinien znać obsługę pakietów MS Office, ponieważ do obowiązków należy tworzenie raportów. Istotna jest także gotowość do pracy zmianowej. Kontroler jakości powinien być przygotowany na naukę nowych przepisów, ponieważ wytwarzane produkty muszą być zgodne z europejskimi normami, a wymagania często są modyfikowane lub całkowicie zmieniane. Kandydat ubiegający się o pracę na tym stanowisku, powinien wykazywać się również odpowiedzialnością i samodzielnością, od Twojej pracy zależy czy Klient finalnie otrzyma produkt, który spełniać będzie jego oczekiwania i wszelkie standardy. 

Według danych portalu Pracuj.pl na stanowisku kontrolera jakości przeważają mężczyźni 79%.

Specjalista ds. jakości – wykształcenie i predyspozycje

Od specjalistów ds. jakości wymagane jest wykształcenie wyższe zbieżne z branżą, w której specjalizuje się firma produkcyjna. Poszukiwani są więc absolwenci farmacji, technologii żywności, towaroznawstwa czy zarządzana jakością. Wymagane jest również doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku. W przypadku większości ofert niezbędna jest znajomość języka angielskiego, co nie powinno zaskakiwać, ponieważ większość procedur prowadzonych jest w tym właśnie języku. Oczywiście, wśród wymagań pojawia się także znajomość norm i procedur w zależności od profilu firmy. 

Do zadań specjalisty ds. jakości należą: 

– opracowywanie wymogów jakościowych i planów kontroli dla wyrobów gotowych, 

-przeprowadzanie testów wewnętrznych,

-przeprowadzanie szkoleń dla pracowników, 

-kontrolowanie dostaw surowców i komponentów, 

-przeprowadzanie audytów wewnętrznych oraz zewnętrznych, 

-opracowywanie dokumentacji jakościowej,

-monitorowanie wskaźników jakościowych, 

-przygotowywanie raportów,

-wdrażanie działań mających na celu eliminację reklamacji. 

Jest to samodzielne stanowisko wiążące się z dużą odpowiedzialnością. Dodatkowo specjalista ds. jakości powinien być osobą otwartą, ponieważ praca ta opiera się na kontaktach z pracownikami z różnych działów. 

Według danych prezentowanych przez portal Pracuj.pl na stanowisku specjalisty ds. jakości przeważają kobiety 65%.

Zarobki i benefity

Według danych znajdujących się na portalu Pracuj.pl kontrolerzy jakości zarabiają średnio 3120 zł netto miesięcznie. Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku kontroler ds. jakości jest dofinansowanie zajęć sportowych – dostępność tego pozapłacowego dodatku zadeklarowało ponad 24% ankietowanych. 

Natomiast specjalista ds. jakości, zarabia średnio 3684 zł netto miesięcznie. Więcej niż 95% osób zatrudnionych na tym stanowisku pracuje na podstawie umowy o pracę. 24% wszystkich specjalistów ds. jakości otrzymuje premię co miesiąc. Najczęściej przyznawanym benefitem na tym stanowisku jest prywatna opieka medyczna – dostępność tego pozapłacowego dodatku zadeklarowało ponad 42% ankietowanych.

Jak rozpocząć karierę w dziale jakości?

Jeżeli zastanawiasz się nad pracą w dziale jakości, to na pewno dobrym pomysłem będzie udział w bezpłatnych praktykach. Najlepiej, gdy praktyki odbędziesz jeszcze przed wybraniem się na studia. W ten sposób przekonasz się, czy ten zawód rzeczywiście jest dla Ciebie. Możesz również porozmawiać z osobą pracującą jako kontroler jakości lub specjalista ds. jakości i poprosić, aby przybliżyła Ci zalety oraz ewentualne wady tego stanowiska oraz wskazała, jakie umiejętności warto rozwijać. Warto również pamiętać o rozwoju umiejętności językowych. 

Praca w dziale jakości należy do odpowiedzialnych zajęć. Warto pamiętać, iż aby nadążać za zmianami w przepisach i wymaganiach należy je na bieżąco śledzić, dlatego nauka nowych zagadnień oraz udział w szkoleniach będzie należała do Twojej codzienności. Z pewnością atmosfera pracy w międzynarodowym środowisku sprzyja rozwojowi, a ścieżka Twojej kariery zostanie Ci jasno przedstawiona. Jeżeli szukasz pracy jako kontroler jakości lub specjalista ds. jakości, zapoznaj się z naszymi ofertami pracy.

https://aaeuro.pl/oferty-pracy-rekrutacje-stale/