Czego lepiej nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jesteś zapewne jednym z kilku kandydatów, których zatrudnienie rozważa Twój potencjalny pracodawca. Co oznacza, że masz spore szanse na otrzymanie tej posady. Teraz pozostaje dobrze przygotować się do spotkania rekrutacyjnego, podczas którego pracodawca chce sprawdzić, czy posiadasz odpowiednie kwalifikacje oraz zweryfikować, czy dobrze odnajdziesz się w codziennej współpracy z pozostałymi członkami zespołu. Firma szuka zaangażowanego pracownika, który rzetelnie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Dlatego to, w jaki sposób zaprezentujesz się na rozmowie, ma ogromne znaczenie. Zastanówmy się zatem czego lepiej nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
“Nie dogadywałem się z poprzednim pracodawcą.”
Często podczas rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o motywację poszukiwania innego stanowiska. Niestety zdarza się, że kandydaci negatywnie wypowiadają się o poprzednim pracodawcy. To, jakie wrażenie po sobie zostawiamy, jest bardzo ważne dla przyszłego pracodawcy. Świadczy ono o kulturze osobistej kandydata i jego etyce pracy. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn współpraca z poprzednim pracodawcą nie układała się zbyt dobrze to, nie musimy o tym rozpowiadać dalej. Biorąc udział w procesie rekrutacyjnym, kandydat powinien pokazać się z jak najlepszej strony. Przede wszystkim udowodnić, że jako pracownik będzie umiał współpracować z pozostałym członkami zespołu. Dlatego istotny jest charakter kandydata i umiejętność panowania nad emocjami. Umiejętność współpracy jest jednym z ważniejszych aspektów dla każdej osoby stojącej przed możliwością wyboru nowego członka załogi.
“To jest w moim CV!”
Rekruter zadaje pytania o Twoje kwalifikacje i wykonywane obowiązki, ponieważ szuka dodatkowych informacji. Chce się upewnić, jakie masz praktyczne doświadczenie, co dokładnie wchodziło w zakres Twoich codziennych obowiązków. Dlatego dopytywanie, nie jest przejawem braku przygotowania się do rozmowy przez rekrutera a wynika z pewnych wątpliwości, które możesz rozwiać, opowiadając o swoich obowiązkach w sposób bardziej szczegółowy niż opisałeś to w CV. Jeśli zależy Ci na tym by dobrze się zaprezentować, bądź otwarty, udzielaj wyczerpujących odpowiedzi na zadawane przez rekrutera pytania. Wówczas rozmowa przebiegnie sprawnie i pozostawisz po sobie dobre wrażenia.
“Historie z życia wzięte.”
Rozmowa kwalifikacyjna, to spotkanie biznesowe. Nie jest to miejsce na opowiadanie o swoich sercowych rozczarowaniach czy kłopotach. Oddzielenie życia prywatnego od zawodowego jest bardzo pożądaną przez pracodawcę umiejętnością. Pracodawca szuka do swojego zespołu kogoś, kto jest w stanie w pełni skupić się na wykonywanej pracy. Pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą czy współpracownikiem, to niezbyt dobre miejsce na poruszanie prywatnych tematów.
“Nie wiem.”
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą paść pytania, na które nie byłeś przygotowany. Mają one za zadanie sprawdzenie, w jaki sposób podchodzisz do rozwiązania problemów. W takiej sytuacji bardzo ważne jest wykazanie się nastawieniem proaktywnym. Dlatego, zamiast odpowiedzieć, że “nie wiesz” lepiej poprosić o chwilę na przemyślenie swojej odpowiedzi.
“Nie mam żadnych pytań.”
Pod koniec rozmowy często pada pytania, czy mamy jakieś pytania. Jest to moment, w którym możemy wykazać się naszym zaangażowaniem i podkreślić gotowość do podjęcia pracy. Dlatego warto zapytać o ścieżkę rozwoju kariery, strukturę organizacyjną działu w którym mielibyśmy pracować lub po prostu zapytać o dalszy przebieg procesu rekrutacji.
Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Szczególnie podczas ubiegania się o pracę drugiej szansy, najprawdopodobniej nie dostaniesz. Dlatego przedstaw swoje mocne strony, opowiedz o sukcesach i swoich konkretnych osiągnięciach. Poświęć chwilę na poszukanie informacji o firmie, do której wybierasz się na rozmowę o pracę. Bądź otwarty, uprzejmy i profesjonalny. Życzymy powodzenia w znalezieniu pracy!