Dlaczego kandydaci aplikują na oferty pracy, nie mając odpowiedniego doświadczenia?
Chęć szybkiej zmiany lub znalezienia pracy? Czy może gotowość do rozpoczęcia nowej ścieżki zawodowej? Zastanówmy się, dlaczego kandydaci aplikują na oferty pracy, nie mając odpowiedniego doświadczenia.
Oferta pracy oczami pracodawcy
Pracodawca, szukając odpowiedniego pracownika na dany wakat, określa dość ścisłe i konkretne wymagania, które wynikają z opisu stanowiska i realizowanych na nim zadań. Jest to istotne, by zminimalizować ryzyko zatrudnienia osoby, która się nie sprawdzi, co będzie skutkowało wznowieniem procesu rekrutacyjnego. Jednym z ważniejszych aspektów dla zatrudniającego, jest doświadczenie potencjalnego pracownika na podobnym stanowisku, najlepiej w tej samej branży, w której działa firma. Pracodawcy zależy, aby pracownik jak najszybciej się wdrożył i efektywnie wykonywał powierzone mu obowiązki.
Pierwszy etap rekrutacji polega na weryfikacji aplikacji nadesłanych przez kandydatów pod kątem spełnienia większości wymagań znajdujących się w ofercie pracy. Zgłoszenia kandydatów, którzy nie mają wymaganego doświadczenia, z pewnością zostaną na tym etapie odrzucone. Z obserwacji i analiz specjalistów ds. rekrutacji w firmie AA Euro Recruitment wynika, że na tym etapie najczęściej odrzucanych jest nawet 90% aplikacji na dane stanowisko. Dlaczego?
Sam proces rekrutacji przeważnie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, jest więc czasochłonny, wymaga dużo uwagi i niesie za sobą spore koszty. Po zakończonej sukcesem rekrutacji przychodzi czas na wdrożenie pracownika do pracy w nowym środowisku, co również potrwa kilka tygodni, najczęściej nawet do trzech lub sześciu miesięcy. Biorąc pod uwagę czas i pieniądze firmy, rekruterzy analizując CV kandydatów, skupiają się na znalezieniu pracowników, którzy są przygotowani do pracy na stanowisku opisanym w ogłoszeniu i będą wnosili wartość dodaną do zespołu, a jednocześnie będą rokowali na dalszą współpracę. Mówiąc wprost: rekruterzy już na etapie selekcji aplikacji muszą określić potencjał danego kandydata na pomyślny przebieg okresu próbnego w konkretnej firmie, by zaspokoić oczekiwania pracodawcy. Oczywiście, niektórzy pracodawcy są otwarci na kandydatów bez doświadczenia w danej branży, ale jest to rzadkość.
Dlaczego kandydaci aplikują na oferty pracy, nie mając odpowiedniego doświadczenia?
1.Chcą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe
Nie mają jeszcze zdefiniowanej ścieżki kariery. Do końca jeszcze nie wiedzą, jaka praca przynosi im satysfakcję. Dlatego wysyłają CV na różne stanowiska, licząc na to, że może ktoś zauważy drzemiący w nich potencjał i zaproponuje im dobrą pracę. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogłoby być odbycie bezpłatnych praktyk lub stażu, dzięki którym zdobędziesz pierwsze doświadczenie zawodowe i będziesz mógł przekonać się, czy to stanowisko na pewno jest dla Ciebie. Można odbywać praktyki w różnych działach i w różnych firmach – w ten sposób masz okazję sprawdzić, które środowisko pracy jest dla Ciebie najbardziej satysfakcjonujące, a jednocześnie zdobywać bezcenne doświadczenie tak ważne na rynku pracy. Warto podchodzić z zaangażowaniem do odbywania bezpłatnych praktyk, gdyż najlepszym praktykantom często firmy oferują płatne staże, bądź przedstawiają im ofertę pracy.
2. Chcą zmienić obecną ścieżkę kariery
Czasem zdarza się tak, że kandydaci posiadający spore doświadczenie na innym stanowisku, bądź w innej branży, chcą z różnych przyczyn się przekwalifikować. Dlatego szukają ofert pracy na stanowiska, na które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. Niestety, często zdarza się tak, że kandydat nie uzasadnia, z jakich powodów dąży do zmiany ścieżki kariery i jakie predyspozycje przemawiają za tym, że może sprawdzić się w danej roli. W tej sytuacji warto w liście motywacyjnym uzasadnić, dlaczego chcemy się przekwalifikować oraz wskazać, w jaki sposób obecne doświadczenie może przyczynić się do rozwoju firmy, w której chcemy podjąć zatrudnienie. Warto również podkreślić jakie kroki podjęliśmy, aby zdobyć nowe kwalifikacje. Wymień szkolenia, w których brałeś udział, bądź powołaj się na odbyte staże i praktyki, załączając referencje.
Co zrobić, gdy nie mamy odpowiedniego doświadczenia, a pilnie potrzebujemy pracy?
W takiej sytuacji warto poszukać ofert pracy, które doświadczenia nie wymagają, a kwalifikacje możesz zdobywać po godzinach pracy. Dzięki temu, że będziesz otrzymywać regularne wynagrodzenie, będziesz w stanie zainwestować w rozwój w interesującym Cię kierunku. Następnie ubiegaj się o płatny staż na wybranym przez Ciebie stanowisku lub porozmawiaj z pracodawcą, być może w obecnej pracy będziesz mógł rozwijać się w dziedzinach, które Cię interesują. Twoim dodatkowym atutem będzie znajomość oferty firmy i jej środowiska pracy.
Zanim wpadniesz w wir przesyłania CV na oferty, na które nie masz praktycznego doświadczenia, zastanów się, co możesz zrobić, aby wymagane kwalifikacje zdobyć. Jeżeli okaże się, że zdobywanie doświadczenia zawodowego wymaga dodatkowych szkoleń, warto rozpocząć pracę, gdzie doświadczenie nie jest wymagane. Zdobędziesz środki na kosztowne kursy i szkolenia, a Twój przyszły pracodawca przychylniej spojrzy na brak dłuższej przerwy w zatrudnieniu, bo świadczy to, o Twojej proaktywności. Jeżeli szukasz pracy, zapoznaj się z naszymi najnowszymi ogłoszeniami: