Historia założenia AA Euro Recruitment Poland


W jaki sposób rozpoczęła się Twoja kariera w AA Euro Group?

Moja kariera w AA Euro Recruitment rozpoczęła się w styczniu 2010 roku. Nadzorowałem pracowników podczas budowy autostrad.

Dlaczego AA Euro Recruitment Group zdecydowało się otworzyć oddział w Polsce?

W 2010 r. do AA Euro Recruitment Group zwróciły się dwie wiodące, irlandzkie firmy  z branży budowlanej z pytaniem, czy jesteśmy zainteresowani rekrutacją i zatrudnianiem pracowników do budowy autostrad w Polsce. Właściciele AA Euro Group podjęli decyzję, że aby efektywnie rekrutować pracowników idealnie dopasowanych do potrzeb naszych klientów, otworzymy oddział w Polsce i rozpoczniemy współpracę z lokalnymi firmami budowlanymi. Decyzja ta była również  spowodowana rozwojem AA Euro Group na irlandzkim i europejskim rynku.

Jak zareagowałeś na propozycję przeniesienia?

Byłem podekscytowany i jednocześnie pełen obaw. Dostałem tę niesamowitą szansę od mojego nowego pracodawcy po zaledwie 8 miesiącach pracy. Mogłem udowodnić, że poradzę sobie z takim wyzwaniem. Obawiałem się również, jak poradzę sobie z językiem i inną kulturą pracy w całkiem nieznanym dla mnie kraju.

Czy znałeś język polski, gdy się przeprowadzałeś?

Nie, nie znałem języka oprócz bardzo podstawowych słów, których nauczyłem się podczas pięciu lat pracy z Polakami w Irlandii, ale tych słów wolałbym tutaj nie wymieniać. 

Formowanie biura w odległym kraju, z całkowicie obcym językiem to spore wyzwanie. Jakie były początki AA Euro Recruitment Poland?

Początkowo było to zniechęcające i stanowiło dla mnie ogromne wyzwanie. Niewiele wiedziałem o Polsce, nie mówiąc już o panujących tu zwyczajach i kulturze pracy. Przypuszczam, że miałem dużo szczęścia, ​​mogłem wybrać kogoś, z kim pracowałem w Irlandii, aby towarzyszył mi w tym przedsięwzięciu. Wiedziałem, że projekt dotyczy autostrady, dlatego zrekrutowałem Polaka, który pracował wówczas w innej firmie. Ten facet miał ogromne doświadczenie w branży budowlanej, był operatorem w jednej z firm budowlanych i dobrze znał standardy, których wymagaliśmy. Od sierpnia 2010 r. do lutego 2011 r. tylko nas dwoje było odpowiedzialnych za rozpoczęcie działalności w Polsce. W 2011 r. zatrudniliśmy osobę, która jest teraz odpowiedzialna za całą administrację i HR w Polsce. W ciągu pierwszych 2 lat pobytu w Polsce, pracowaliśmy z irlandzkimi firmami przy budowie ponad 100 km nowej autostrady na północy Polski, a także 50 km na południu. Na początku 2012 r. podjęto decyzję, że zaczniemy zbliżać się do niektórych największych firm budujących autostrady i w kolejnych latach z powodzeniem podpisywaliśmy umowy z takimi firmami jak Mota-Engil, Strabag, Berger-Bau i Budimex.

Czy miałeś momenty zwątpienia i chciałeś wrócić do Irlandii?

Nie sądzę, abym miał chwile, w których rozważałem powrót do Irlandii, ale miałem wiele wątpliwości. Jak osoba anglojęzyczna może odnieść sukces w Polsce, bez nawet podstawowej znajomości ojczystego języka? Jednak szybko zdałem sobie sprawę, że muszę otoczyć się ludźmi, którzy chcieli tego samego, co ja dla firmy (sukcesu). Pamiętam, że kiedy przyjechałem do Polski w 2010 r., Irlandia była na wczesnym etapie recesji, dodatkowo chciałem wykorzystać szansę, którą mi dano.

Czy pamiętasz, kto był pierwszym pracownikiem, którego zatrudniłeś i w jaki sposób przebiegała rekrutacja?

Tak. Nadal pamiętam, jakby to było wczoraj. Przeszliśmy przez tę samą procedurę rekrutacyjną, którą stosujemy do dziś i było to trudne zadanie. Mieliśmy wysokie wymagania i nigdy nie sądziliśmy, że znajdziemy odpowiednią kandydatkę. Nie mówiąc już o znalezieniu tak zaangażowanej osoby, z którą nadal po tylu latach ciągle współpracujemy, a efekty jej pracy stale przyczyniają się do rozwoju AA Euro Group.

Co było dla Ciebie największym wyzwaniem?

Największym wyzwaniem zawsze było znalezienie odpowiednich ludzi do pracy w naszej firmie. W końcu dzięki pracownikom firma odnosi sukces.

Jak rozwijało się AA Euro Recruitment Poland na przestrzeni lat?

Uważam, że sekretem rozwoju AA Euro Recruitment Group jest przede wszystkim wsparcie właścicieli, którzy w nas wierzą i nigdy nie zrezygnowali z celu, który sobie wyznaczyli (aby odnieść sukces). Dzięki temu zaufaniu uwierzyłem, że będę w stanie dobrze wykorzystać możliwości, które Polska ma do zaoferowania. Od mojego przyjazdu w 2010 roku, gdy skupiliśmy się wyłącznie na branży budowlanej, z zaledwie jednym biurem, dziś mamy 4 oddziały w Bydgoszczy, Ciechocinku, Łodzi i Toruniu oraz świetny zespół, dzięki któremu mamy nadzieję wkrótce jeszcze bardziej się rozwinąć. Jesteśmy teraz aktywnie zaangażowani w realizowanie kontraktów w branży budowlanej, rekrutujemy pracowników tymczasowych na potrzeby przedsiębiorstw przemysłowych oraz pozyskujemy utalentowanych pracowników do zespołów naszych klientów na stanowiska specjalistyczne i top management. Rekrutujemy również pracowników w Polsce, aby wysyłać specjalistów na kontrakty do innych europejskich państw.

Jak Ci się pracuje z Polakami?

Myślę, że Polacy są bardzo łatwi we współpracy i bezproblemowi.

Czy warto inwestować w rozwój biznesu na polskim rynku?

Zdecydowanie tak. Polska ma tak wiele do zaoferowania inwestorom. Rozwój w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat był bezprecedensowy w porównaniu z wieloma innymi krajami w UE.  Dobra lokalizacja jest ogromnym atutem, na który uwagę zwracają zagraniczni inwestorzy. 

Plany AA Eurogrupy na przyszłość.

Aby nadal się rozwijać i stać się jednymi z najlepszych w Polsce.