Od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy? Zdobądź nowe umiejętności!


Od kilku miesięcy intensywnie poszukujesz pracy, jednak Twój telefon milczy? Aplikując, widzisz, że na jedno ogłoszenie, CV przesłało więcej niż 100 osób? Weź sprawy w swoje ręce i zdobądź nowe umiejętności! Eksperci i prezesi firm zgodnie twierdzą, że zdolność i chęć do szybkiego rozwoju i adaptowania kolejnych umiejętności jest kluczową cechą poszukiwaną przez pracodawców.

Od czego zacząć?

Przejrzyj oferty pracy w Twojej okolicy. Zastanów się na które stanowiska pracodawcy najczęściej szukają pracowników. Wypisz sobie te umiejętności, które często przewijają się w ogłoszeniach. Pomocne mogą również okazać się całoroczne raporty i podsumowania jak, np.: https://aaeuro.pl/trendy-na-rynku-pracy-czyli-ktore-stanowiska-sa-chetnie-obsadzane/ Gdy już zakończyłeś analizę, podejmij decyzję, które umiejętności chciałbyś nabyć. Bowiem najlepiej rozwijać się zgodnie z kierunkiem swoich zainteresowań.

Języki obce – to zawsze dobra inwestycja.

Bardzo dobra znajomość języka angielskiego to minimum. Jeżeli w Twoim CV stopień znajomości angielskiego określony został jako średni, to warto podszkolić tę umiejętność co najmniej do średnio-zaawansowanego. Możesz skorzystać z płatnych kursów oferowanych przez szkoły językowe lub aplikacji oferujących płatne godziny rozmów z native speakerami bez wychodzenia z domu, na przykład preply.pl. Warto sprawdzić czy w Twoim mieście dostępne są dofinansowania do kursów językowych, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić sporą sumę. Jeżeli biegle posługujesz się językiem angielskim, pomyśl o nauce kolejnego języka. Ciekawym wyborem może okazać się nauka języka niemieckiego, francuskiego czy chińskiego, dzięki czemu wyróżnisz się na rynku, co sprawi, że będziesz mógł zmienić pracę na lepiej płatną.

Zostań programistą lub testerem oprogramowania.

Zainteresowanie specjalistami w branży IT w ostatnich trzech latach utrzymuje się na stabilnym poziomie, a ofert jest więcej niż kandydatów. Dlatego warto rozważyć nabycie nowych umiejętności w tym właśnie kierunku. Aby zacząć pracę w branży IT, nie trzeba od razu uczyć się programowania można karierę rozpocząć od testowania aplikacji. Dostępne są kursy przygotowujące do tego zawodu. Podobnie jak w przypadku kursów językowych możliwe jest uzyskanie dofinansowania. Autorzy kursów wskazują, że 37% z wszystkich uczestników stanowią kobiety, a  24% kursantów wcześniej pracowało na stanowiskach fizycznych. Dlatego nie martw się, że nie dasz rady, póki nie spróbujesz. Tym bardziej, że do zawodu będziesz przygotowywać się pod okiem profesjonalistów.

Finanse i księgowość.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. finansów oraz księgowych rośnie. Jeżeli liczenie nigdy stanowiło dla Ciebie problemu, to być może jest to zawód, który powinieneś wziąć pod uwagę podczas zmiany ścieżki zawodowej. Księgowym można zostać poprzez ukończenie odpowiednich studiów lub szkołę policealną. Możesz również skorzystać z praktycznych kursów księgowości. Najlepsze są te kursy, po zakończeniu których otrzymasz Certyfikat Księgowego. Podczas zajęć będziesz mieć możliwość poznania zagadnień teoretycznych i praktycznych pod okiem profesjonalistów oraz zobaczyć na czym polega praca księgowego. 

Fachowcy na wagę złota.

Elektrycy, spawacze, hydraulicy, mechanicy… pracownicy wykonujący te zawody są obecnie bardzo poszukiwani. Przekwalifikować można się kończąc szkołę zawodową lub odpowiedni kurs praktyczny zakończony egzaminem. Po odbyciu kursów możesz już rozpocząć płatny staż bądź pracę w zawodzie. Doskonalić się będziesz przez kilka lat. Ofertę pracy dla fachowca łatwo znaleźć w Polsce ale również zagranicą, gdzie przeważnie wymagana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego. 

Obecnie rynek pracy nastawiony jest na zmiany dlatego tak ważna jest umiejętność szybkiego uczenia się i przystosowywania do nowych okoliczności. Nie ważne ile masz lat, na zmianę ścieżki kariery nigdy nie jest za późno. Najmłodszy uczestnik kursu na testera aplikacji ma 12 lat, a najstarszy 73! Zacierają się również granice pomiędzy zawodami męskimi i żeńskimi. Coraz więcej kobiet pracuje w zawodzie kierowcy czy też zostaje  programistami. Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, jaką jest zmiana ścieżki kariery zawodowej najważniejsze jest nastawienie, dlatego warto podążać za poradą Eileen Caddy: “Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić i bez najmniejszej wątpliwości, bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój.”