Trendy na rynku pracy – czyli, które stanowiska są chętnie obsadzane?
W 2019 roku na portalu pracuj.pl zostało opublikowanych ponad pół miliona ogłoszeń o pracę. Z kolei za pośrednictwem OLX każdego miesiąca kandydaci przeglądają nawet 100 000 ofert. Na które stanowiska pracodawcy najczęściej szukają pracowników? Przyjrzyjmy się obecnie panującym trendom na rynku pracy.
Rynek pracy specjalistów
Według raportu pracuj.pl „Rynek pracy specjalistów 2019” najbardziej pożądanymi pracownikami byli handlowcy i sprzedawcy. Oferty skierowane do liderów sprzedaży stanowiły 30% wszystkich ogłoszeń. Na drugim miejscu, z wynikiem 21%, uplasowali się specjaliści obsługi klienta. Kolejna poszukiwana grupa pracowników, do której skierowanych było 15% wszystkich ofert, to eksperci IT. Listę najbardziej pożądanych zawodów zamykają finansiści (13%) i inżynierowie (11%).
Marta Nienartowicz z AA Euro Recruitment Poland potwierdza, że handlowcy i specjaliści ds. obsługi klienta to nadal pożądani pracownicy, jednak zauważa, że coraz częściej oprócz doświadczenia w pracy w handlu czy w obsłudze klienta wymagana jest znajomość języków obcych – znajomość angielskiego to minimum. Pracodawcy poszukują również doświadczonych finansistów z biegłą znajomością języków obcych. Wymagania językowe wynikają z tego, że coraz więcej firm ukierunkowanych jest na współpracę z klientami zagranicznymi.
Pożądane zawody
Raport OLX „Know how 2019” jako najbardziej pożądane zawody wskazuje: kierowców, przedstawicieli handlowych, kasjerów/ekspedientów, pracowników produkcji, pracowników call center i administracji biurowej. Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowano na stanowiska: pracownik produkcji (10 000), kasjer ekspedient (9800), kierowca/kurier (9700). Z kolei najwięcej aplikacji kandydaci przesłali na oferty dotyczące następujących stanowisk: kierowca/kurier (930 000), kasjer/ekspedient (470 000), budowlaniec (470 000).
Agnieszka Palusińska z AA Euro Recruitment Poland zgadza się, że poszukiwani są pracownicy produkcyjni i fachowcy. Zauważa, że czynniki takie jak likwidacja szkół zawodowych, wyjazd specjalistów za granicę, niż demograficzny, a także niechęć młodych osób do pracy na stanowiskach fachowych powodują, że zmniejsza się liczba osób chętnych do wykonywania tego typu prac. Z tego powodu coraz większa liczba firm decyduje się na samodzielne przeszkolenie pracowników. Często pracodawcy zatrudniają osoby nieposiadające niezbędnej wiedzy i wysyłają je na odpowiednie kursy.
Obecnie rynek pracy jest otwarty na zmiany. Dlatego poszukiwani są kandydaci, którzy szybko się do nich adaptują, nie mają problemu z nabyciem nowych umiejętności, są silnie zmotywowani. Pracodawcy, chcąc inwestować w pracowników, szukają kandydatów, którzy zwiążą się z firmą na dłużej. Zwracają również uwagę na koszty rotacji pracowników. Pracownicy są zaś bardziej świadomi swoich potrzeb – oprócz wynagrodzenia liczą się dla nich również: warunki pracy, atmosfera, możliwości rozwoju i wszelkiego rodzaju dodatkowe benefity. Te czynniki sprawiają, że wydłuża się proces rekrutacji, a coraz bardziej znaczącą rolę odgrywają firmy rekrutacyjne.