W jaki sposób negocjować wysokość wynagrodzenia?
Niemal 40% uczestników badania Pracuj.pl „Pensja, zadania, szef – czyli co uszczęśliwia Polaków w pracy?” wyraża niezadowolenie z wysokości uzyskiwanych zarobków. W jaki sposób zatem rozmawiać o finansach, by poziom wynagrodzenia za pracę był dla nas satysfakcjonujący?
Przygotuj się!
Nie jest istotne to, czy szukasz nowej pracy, czy starasz się o podwyżkę, dobre przygotowanie to podstawa każdej rozmowy o zarobkach. Bardzo ważne jest zapoznanie się z aktualnymi płacami na danym stanowisku w konkretnej branży i w określonym województwie. Spójrz na swoje kompetencje w sposób krytyczny, zastanów się jakie są Twoje mocne strony, w jakim kierunku chciałbyś się dalej rozwijać…
Zdefiniuj zakres swoich kompetencji.
Oceń realnie swoje kompetencje, poprzyj je konkretnymi przykładami. Pokaż swoją wartość, podkreśl to, co osiągnąłeś lub co jeszcze mógłbyś wnieść do firmy. Wymień wszystkie swoje najważniejsze sukcesy zawodowe, załącz referencje. Naucz się mówić o swoich mocnych stronach. Jeśli będziesz przekonany o swojej wartości, przedstawisz pracodawcy silne argumenty, trudno mu będzie odmówić. Swoje atuty przedstawiaj w konkretny sposób najlepiej przy pomocy liczb.
W jaki sposób możesz zebrać informacje o zarobkach?
Skorzystaj z bazy “porównywarek” wynagrodzeń, przejrzyj oferty pracy – w niektórych ogłoszeniach pracodawcy podają konkretne stawki, bądź widełki. Przeprowadź wywiad wśród znajomych, zatrudnionych na podobnych stanowiskach. Pamiętaj, aby sprawdzić zarówno zarobki kobiet jak i mężczyzn, by nie paść ofiarą różnicy w wynagrodzeniach ze względu na płeć. Porozmawiaj z rekruterem. Pytaj o zakres obowiązków i wysokość wynagrodzenia. Być może nie podadzą konkretnej kwoty, ale już ustalenie widełek będzie bardzo pomocne.
Wyznacz sobie cel.
Gdy już znasz zakres swoich oczekiwań, wyznacz optymalny i minimalny cel. Podczas negocjacji staraj się wychodzić od wyższego pułapu, ponieważ pracodawca prawdopodobnie będzie chciał renegocjować. Zastanów się również na czym Tobie zależy oprócz uzyskania wyższego wynagrodzenia mogą to być m.in.: możliwość pracy zdalnej w określone dni tygodnia, awans, służbowy samochód, refundacja szkolenia… Jeżeli schodzisz ze swoich oczekiwań to proś w zamian o inne korzyści, które również mogą poprawić Twój komfort życia. Pamiętaj, że negocjacje to proces, w którym osiągamy założone cele poprzez pójście na drobne ustępstwa. Dlatego też nie zgadzaj się na propozycję od razu, ustępując staraj się uzyskać coś w zamian.
Przygotuj strategię działania.
Zastanów się nad różnymi wariantami negocjacji. Przygotuj plan A, B i nawet C, dzięki czemu przygotujesz sobie argumenty pod różne scenariusze. Postaraj wczuć się w sytuację osoby, z którą negocjujesz. Odpowiedz sobie na pytania: Na czym może jej zależeć? Jakie może mieć wątpliwości? Następnie jeszcze raz zweryfikuj swoje cele. Pamiętaj aby dialog dopasować do rozmówcy. Niektórzy wolą aby przekazywać im informacje w sposób zwięzły inni oczekują bardziej rozbudowanej wypowiedzi.
Umów spotkanie w drugiej połowie tygodnia.
Według Debbie Moskowitz psycholog pracującej na Uniwersytecie McGill w Montrealu w poniedziałki jesteśmy bardziej nieustępliwi i niechętnie ulegamy innym. Stajemy się najbardziej elastyczni pod koniec tygodnia. W czwartki i piątki jesteśmy najbardziej otwarci i skorzy do kompromisów, ponieważ chcemy ukończyć wszystkie zadania przed weekendem.
Zadbaj o przyjazną atmosferę.
Już sam moment wejścia do biura jest bardzo ważny. Zachowaj wyprostowaną sylwetkę, uśmiechnij się, idź pewnie. Grymas na twarzy, wejście ze spuszczoną głową nie wprawią Twojego rozmówcy w dobry nastrój. Rozpoczęcie negocjacji od miłej atmosfery, jest bardzo istotne.
Skup się na swoim celu.
Podczas rozmowy staraj się wyjść z propozycją jako pierwszy, bo to wokół oferty, która zostanie podana jako pierwsza będą toczyły się negocjacje. Jeżeli Twoje oczekiwania będą zbyt niskie, to ostateczna propozycja ze strony pracodawcy może być niższa niż zakładałeś. Pamiętaj, jeżeli jako pierwszy nie zdefiniujesz swoich oczekiwań, będziesz uzależniony od propozycji drugiej strony. A nie o to przecież Tobie chodzi, prawda?
Celem negocjacji jest osiągnięcie porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Dlatego tak wiele zależy od dobrego przygotowania i Twojego nastawienia. Nawet jeżeli nie do końca wszystko pójdzie po Twojej myśli, już samo to, że spróbowałeś to ogromny sukces. Może się też okazać, że negocjacje będą łatwiejsze niż myślisz.. Jednak dopóki nie spróbujesz, nigdy się o tym nie przekonasz. Powodzenia!