W jaki sposób wykorzystać kontrofertę?


Podjąłeś decyzję. Jesteś podekscytowany myślą o zmianie pracy. Zaproponowano Ci wyższe wynagrodzenie i poznałeś korzyści wynikające z kultury organizacyjnej nowej firmy, która lepiej spełni Twoje oczekiwania. Nadchodzi czas, aby powiadomić twojego obecnego pracodawcę o Twojej decyzji.

W ciągu ostatnich kilku lat byłeś ważną częścią zespołu i wiesz, że Twoja praca  jest warta więcej niż kwota na którą ją wyceniono. Nieoczekiwanie Twój pracodawca również zdał sobie z tego sprawę i jest gotów złożyć kontrofertę. Zaproponuje wzrost Twojego  wynagrodzenia i zapewni Ci perspektywy rozwoju.

 

Dochodzisz do wniosku, że obecny pracodawca nie wykorzystał Twojego potencjału gdy był na to czas. Łatwo jest podnieść wynagrodzenie, aby zapobiec możliwości przeniesienia się kluczowego pracownika. Czy obietnica podwyżki jest w stanie zmienić Twoją decyzję?

 

Rynek pracy staje się coraz bardziej ograniczony. Firmy nie znoszą gdy odbiera im się utalentowanych pracowników, ale zatrzymanie pracownika, który podjął decyzję o zmianie pracy jest bardzo trudne. Ponieważ chodzi nie tylko o wynagrodzenie ale również o nowe wartości, które reprezentuje sobą konkurencyjna firma.

Myśl o pozostaniu może powodować obawy, że Twój obecny pracodawca Cię potrzebuje, ale stracił do Ciebie zaufanie. Wręcz przeciwnie, uważamy, że ofertę tę należy poważnie przemyśleć, stosując następujące techniki,  można uzyskać jeszcze lepsze warunki zatrudnienia prowadząc negocjacje z obiema zainteresowanymi firmami.

Na czym najbardziej Tobie zależy?

Przez chwilę nie myśl o pieniądzach. Czy kultura firmy, reprezentowane przez nią wartości, jej misja są zgodne z Twoimi oczekiwaniami?

Czy równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym jest zachowana? Czy planowałeś wyjazd z innych powodów niż finansowe? Najpierw skoncentruj się na tych aspektach oferty i kontroferty.

Wypisz to, co chciałbyś zmienić, w swojej obecnej pracy, dzięki czemu byłbyś szczęśliwszy. Może to również pomóc złagodzić niektóre problemy wynikające z ograniczeniem zaufania, pomiędzy Tobą a Twoim obecnym pracodawcą. Jeśli podkreślisz, że chodzi Tobie nie tylko o pieniądze, łatwiej będzie rozmawiać o tym w jaki sposób firma może pomóc sprostać Twoim oczekiwaniom.

Daj sobie czas

Prawdopodobnie wiele już przeszedłeś, aby znaleźć się w tym punkcie. Niepewność, branie udziału w rozmowach rekrutacyjnych i wreszcie rozmowa z szefem, to był stresujący czas. Prowadziłeś negocjacje dotyczące  oferty pracy z nową firmą, a teraz ponownie rozpoczynasz proces negocjacji ze swoim obecnym pracodawcą. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o ofertach. Zastanowienie się nad tym, na czym Tobie najbardziej zależy, prawdopodobnie pomoże Tobie podjąć właściwa decyzję, czy zostaniesz, czy jednak nie.

Poradź się kogoś kto był w podobnej sytuacji

Czy znasz kogoś, kto przyjął kontrofertę i jest teraz zadowolony ze swojego stanowiska? Obawiasz się, że Twoja firma bardzo duże obiecuje, jednak nie wszystkie obietnice zostaną spełnione? Musisz porządnie się zastanowić nad tym, która oferta jest dla Ciebie najlepsza.

Czas na przejście do negocjacji

Postanowiłeś negocjować. Bez względu na to, czy negocjujesz nową ofertę, czy z Twoim obecnym pracodawcą, jeżeli nie spróbujesz, nie dowiesz czy masz szansę osiągnąć więcej. Najlepsze taktyki negocjacyjne opierają się na faktach, a nie na emocjach. Przygotuj się do tej rozmowy. Musisz uzasadnić, dlaczego zasługujesz na wyższe wynagrodzenie. Zwróć uwagę na aspekty oprócz wynagrodzenia i negocjuj je również. Podczas negocjowania oferty upewnij się, że znasz stawki branżowe dla swojego stanowiska i uważnie przejrzałeś oferty od innych firm.

Jeśli szukasz nowego stanowiska, sprawdź nasze oferty pracy. Nasi specjaliści ds. rekrutacji pomogą  Tobie w negocjowaniu wszystkich ważnych dla Ciebie aspektów.